Haber

AB’den Kuzey Kore’ye yaptırım

Avrupa Birliği (AB), Kuzey Kore’nin nükleer silah ve balistik füze programını destekleyen 8 kişi ve 4 kuruluşa daha yaptırım uygulama kararı aldı.

AB, geçtiğimiz aylarda silah programına hız veren ve peş peşe yaptığı füze denemeleriyle Kore Yarımadası’nda tansiyonun yükselmesine neden olan Kuzey Kore’ye ek yaptırımlar getirdi. AB Resmi Gazetesi’nde yer alan habere göre, Pyongyang yönetiminin nükleer silah ve balistik füze programına destek veren 8 kişi ve 4 kuruluş daha yaptırımlar listesine eklendi. Yaptırımların arasında seyahat yasağı, varlık dondurma ve fonlama yasağı tedbirlerinin yer aldığı kaydedilirken, listeye eklenen kişi ve kuruluşların çoğunun hali hazırda ABD ve Güney Kore tarafından uygulanan yaptırımlara tabi olduğu öğrenildi.

liste uzadı

Alınan son kararla birlikte AB’nin Kuzey Kore’nin silah programı nedeniyle bağımsız yaptırım uyguladığı kişi sayısı 73’e, örgüt sayısı ise 17’ye yükseldi. , kendi yaptırımlarına ek olarak Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda 80 kişi ve 75 kuruluşa yaptırım uygulamıştır. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu