Haber

Cevap ve düzeltme

Türkiye Cumhuriyeti ile Libya Hükümeti arasındaki ikili bağların artırılması çerçevesinde, Libya Hükümeti tarafından sağlanan devlet bursu ile çok sayıda Libyalı öğrenci Türkiye’deki farklı üniversitelerde okumaya başlamıştır. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ile 4 Mart 2021 tarihinde Libya Büyükelçiliği ortasında yapılan görüşmeler sonucunda lisansüstü eğitim konusunda işbirliği kararı alınmış ve mutabakata varılmıştır.

Bu kapsamda Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsünde öğrenim görmek isteyen Libya kökenli 19 (ondokuz) öğrenciye -tüm masrafların Libya Hükümeti tarafından karşılanması şartıyla- kayıtlı. Libya kökenli öğrencilerin masraflarının Libya Hükümeti tarafından karşılanacağına, Her öğrenci için Libya Büyükelçiliği’nden bir mali destek mektubu bulunmaktadır. . Üniversitemizdeki ilgili öğrencilerden Eğitim alabilmeleri için Türkçe bilmeleri gerekiyordu.Bu kapsamda ilahiyat dersi alan öğrenciler TÖMER ve Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan Türkçe Yeterlik Sınavına girerler. İngilizce Yeterlik Sınavına Girildi . Ancak bu testte Başarılı öğrenci olmadığı içinLibyalı öğrenciler eğitim başlatılamadı . Bu öğrencilerin Türkçe öğrenmeleri için Daha önce DPU TÖMER’e kayıtlıydı ancak öğrencilerin Libya Büyükelçiliğine yaptığı başvurulardan sonra Libya Büyükelçiliğinin talebi üzerine Ankara’da TÖMER eğitimi almaya başladı. İlahiyat dersi alan öğrenciler DPÜ Öğrenci Bilgi Sisteminde pasif öğrenci olarak kayıtlıdır. Eğitimlerine başlamadıkları içinLibya Hükümeti tarafından öğrencilerle ilgili olarak Üniversitemiz. Ödeme yapılmadı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi hakkında gerçek dışı iddialar ileri sürülmüştür; Üniversite ve yöneticileri hakkında kamuoyunda yanlış bir kanaat oluşturacak nitelikte ve kasıtlı olarak haberler yapılmıştır. Yapılan haberlerin basın ahlakına, dürüst ve ahlaklı basın anlayışına aykırı olduğu açıktır.

Kamuoyunu bilgilendirme kisvesi altında meslek etiği ve unsurları hiçe sayılmakta; Toplumu manipüle etmeye çalışan, kurumları ve kişileri yıpratmanın alışkanlık haline geldiği, olayların sübjektif bir bakış açısıyla ele alındığı bir habercilik anlayışına kamuoyunun prestij göstermeyeceği de bilinmektedir. Gerçekle hiçbir ilgisi olmayan haberlerin kurumumuzu ve yöneticilerinin onur ve haysiyetini zedelediği, kurumsal olarak yıpratmasına ve toplum nezdinde hedef haline gelmesine neden olduğu açıktır. İddia sahiplerinin Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’ni hedef alan tezlerini ispat etmeleri bir zarurettir. Görüşülen hususlara ilişkin somut bilgi ve belgelerin kurumumuza iletilmesi halinde gerekli işlemler yapılacak; aksi takdirde tüm hukuki ve cezai hakların gizli tutulduğunu belirtmek isteriz.

(Kütahya Sulh Ceza Hakimliği’nin 16.12.2022 tarih ve 2022/7385 sayılı kararı ile ‘Akademisyenin iddiası: Üniversitede insan kaçakçılığı suçu işlenmiştir’ başlıklı yazının cevap ve düzeltme metni.)

sereflikochisarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu