Haber

CHP’li Gürsel Erol: Burak Cem Gülbay’ın ölümü araştırılmalı

CHP’nin eski Elazığ İl Başkanı Ethem Gülbay’ın oğlu iş insanı Burak Cem Gülbay, geçirdiği kalp krizi sonucu Elazığ hastanelerinde tedavi altına alınamadığı Diyarbakır’da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Burak Cem Gülbay’ın aort yırtılması sonucu yaşamını yitirmesinin ardından yaşanan süreçle ilgili bugün Elazığ’da basın toplantısı düzenledi.

‘DAHA ÖNCE MÜDAHALE OLMUŞSA CANLI ZAMANIMIZ VAR’

ANKA’nın haberine göre Gürsel Erol yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Milletvekili olarak Plan ve Bütçe Kurulu ile ilgili Meclis’teki görevimizi sürdürürken üzücü bir haber aldık. Üzücü haber sürecini Elazığ’a aktarmak isterim. Burak Cem Gülbay dün vefat etmiştir. Eski hocamızın oğludur. İl başkanı Ethem Gülbay.Ancak can kaybı son derece dramatik.Anne babaların yüreklerinde derin yaralar bırakan bir süreç yaşandı.Dün sabah 07:00’de eski liderimiz Ethem Gülbay beni aradı ve kendisinin dediğini söyledi. oğlunun sağlık sorunu, aortu ile ilgili teşhis konulduğunu, özel bir hastaneye kaldırıldığını ancak hemen ameliyat edilmesi gerektiğini ancak hastanenin yeterli gelmediğini, hasta olduğu için Fırat Üniversitesi Hastanesine sevk edildiğini söyledi. teknik donanımı ve sağlık ekibi yoktu ama bu süreçte Fırat Üniversite Hastanesi’ne gitmeden önce Fethi Sekin Hastanesi ile de görüştüğünü, aralarında bilgi paylaşımı olduğunu söyledi.Üniversitemizin rektörünü aradım. 07.15’te. hastamızın adını vererek acil müdahale. Yapılması gerektiği gibi bir talepte bulundum. Rektörümüz hastanenin başhekimini aradı. Acil yoğun bakıma kaldırılan hasta daha sonra Diyarbakır’a sevk edildi. Hemşehrimiz Diyarbakır’daki hekimimiz Tuncelili hemşehrimiz. O ünlü bir doktor. Binali hocayı aradık bir hastanın bir sıkıntısı olduğunu ve Diyarbakır’a gitmekte olduğunu ifade ettik ve konu ile ilgili yakın dostluğumuzu ifade ettik. Ancak ilerleyen saatlerde Binali Hoca beni arayarak hastayı kaybettiğimizi ve çok geç kalındığını söyledi. Daha önce bir müdahale olsaydı az da olsa yaşam şansının olduğu bir aktivitenin olacağını söyledi” dedi.

‘AİLELERE KÖTÜ HABERİ VERMEK ZORUNDA KALDIM’

Elazığ’da yeterli müdahalenin yapılıp yapılmadığına dair kesin bir bilgi bulunmadığı için kişi ve kurumlar hakkında bir ön değerlendirme yapmanın doğru olmayacağını belirten Gürsel Erol, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Maalesef aileye ölüm haberini vermek zorunda kaldım. Hayatımda ilk kez bir babaya oğluyla ilgili ölüm haberini verdim. Benim için inanılmaz bir acı oldu. dün gece hem defin işlemleri hem de taziye süreçleri hakkında aile ile ailenin acısını paylaşmak için geldim.Elazığ’a bu amaçla geldim.Bugün aldığım bilgiler doğrultusunda herhangi bir kurum veya kuruluş hakkında yorum yapmak istemiyorum. şu anda bir can kaybı var bu can kaybıyla ilgili sorumluluk ve suistimal sadece idari bir suistimal değil bunun farklı boyutlarıyla sorgulanması gerekiyor bu nedenle bir değerlendirme yapmayı uygun bulmuyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda bana anlatılanlar doğrultusunda herhangi bir işlem yapılmaz.

‘SAĞLIK BAKAN YARDIMCISINDAN MÜFETTİŞ İSTEDİK’

Hayatını kaybeden Burak abimizin babasının yanında Sağlık Bakan Yardımcısını arayıp Ethem Bey’in bana verdiği bilgiler doğrultusunda bilgi verdim. Bu konunun araştırılması ve müfettiş atanması yönünde; Arıza ve eksikliklerin ihmal, suistimal, teknik donanım eksikliği veya sebep olup olmadığının tespiti için bir müfettiş talep ettim. Müfettiş Elazığ’a gelecek ve bu can kaybıyla ilgili araştırma yapacak. Elazığ’daki Kent Hastanesi, Fırat Üniversitesi gibi teknik donanımı son derece yüksek ve Türkiye’de örnek alınan akademik kadronun yeterli olduğu iki büyük hastanemiz var. Ne takımların, ne hastanenin adı değerli, ne de Fethi Sekin Hastanesi’nin teknik donanımı önemli.

‘GÜLBAY DİYARBAKIR’A GİDİNCE BURAK CEM BİLİNÇLİYDİ’

İnsanlar sebepsiz yere hayatını kaybederse Burak Diyarbakır’a sevk edildiğinde hastaneye gittiğinde TC numarasını ve bilgilerini vererek kapıdan içeri girdi. Bilinci yerindeydi. Buraya çok kolay bir müdahale yapılmıştır. İstismar ihtimali var mı? Teknik eksikliklerden mi kaynaklanıyor? Bunun sebebi nedir diye bakanlıktan bir müfettiş gelecek ve ben bu konuyu gündeme getireceğim. Müfettiş raporlarına göre konunun ve sorunun analizi, bu tür acıların bir daha yaşanmaması ve anne babaların yüreğinde yangın çıkmaması için tedbirlerin alınması konusunda Sağlık Bakanlığı düzeyinde görüşmeler yapacağız. Konuyu Meclis gündemine taşıyacağım. Çok acı bir durum. Bu konudaki hassasiyetinden dolayı Elazığ halkına, Elazığ basın mensuplarına, yazarlara, yerel televizyonlara, gazetelere ve internet sitelerine teşekkür ederiz. Bu konuyu Türkiye’nin gündemine taşımamız gerekiyor. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu