Ekonomi

Erdoğan’ın talimatıyla başladı, bir Avrupa ülkesi ‘Türkiye’ dedi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da uluslararası camiaya katıldı. ‘Türkiye’dönem ‘Türkiye’ kullanması talimatını verdi. Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı, yılın başından bu yana ülkenin Türkçe adı olan Türkiye’nin başka dillerde de kullanılmasını özendirmek için kampanya başlattı.

İSVİÇRE ‘TÜRKİYE’ DEDİ

Birçok ülkenin ardından ‘Türkiye’ değil ‘Türkiye’ kararına İsviçre de katıldı. İsviçre Federal Gümrük ve Sınır Güvenliği Dairesi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İngilizce, Almanca, Fransızca veya İtalyanca olarak düzenlenen menşe belgelerinin yalnızca ülkesi için kullanılabileceğini söyledi. “Türkiye” İsminin kullanılmasını istediğini açıkladı. Çünkü “Türkiye”, “Türkiye”veya “Türkiye”atamalar artık İsviçre’de kullanılmayacak.

İsviçre gümrük idaresine göre ‘Türkiye’, belirsiz bir geçiş aşamasında eski tanımlara sahip menşe belgelerini kabul etmeye devam edecek.

Türk firmaları geçen yılın sonundan beri ihraç ettikleri eserlere güveniyor. “Türkiye’de üretildi” o yazıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu kararın Türk milletinin kültür, medeniyet ve bedellerini en güzel şekilde ifade ettiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, isim değişikliğinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldığını belirtti. “Ülkemizin marka değerini artırmak”amacı ile başladığı girişimin bir modülü olduğunu belirtmişti.

BM ARTIK TÜRKİYE İLE FARKLI KONUŞUYOR

Birleşmiş Milletler’de söz konusu karar İngilizce olarak “Türkiye”resmi olarak, adıyla değil. “Türkiye” adının konmasını istedi. BM, Türkiye’nin isim değişikliği BM sözcüsü Stéphane Dujarric, Haziran ayında Ankara hükümetinin talebi üzerine, Türkiye’nin İngilizce isminin artık kullanılmayacağını duyurmuştu.

KAYNAK: STAR.COM.TR

halfetihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu