Haber

Güney Kore ve UNC Ülkeleri Kuzey Kore’nin Nükleer Programını Kınadı

Güney Kore ve Güney Kore’deki Birleşmiş Milletler Komutanlığı (UNC) bünyesindeki ülkeler, Kuzey Kore’nin “yasadışı nükleer ve balistik füze programını” şiddetle kınadı ve “Pyongyang’ın saldırganlığına” ortak yanıt verme konusunda anlaştılar.

Yonha haberine göre Güney Kore, “Güney Kore-UNC kapsamındaki ülkelerin Savunma Bakanları Toplantısı”nın ilkine ev sahipliği yaptı.

Toplantının ardından yayınlanan ortak açıklamada, “Kuzey Kore’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) birçok kararını ihlal eden yasa dışı nükleer ve balistik füze programları şiddetle kınanmaktadır.” ifadesine yer verildi.

Pyongyang’a “her türlü yasa dışı davranışa son vermesi ve BMGK kararlarına uyması” çağrısının yapıldığı toplantıda, “Kuzey Kore’nin saldırganlığına” karşı ortak yanıt verilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Kuzey Kore’den Güney Kore-BM Komuta toplantısına tepki

Kuzey Kore, Güney Kore ile UNC bünyesindeki ülkeler arasındaki toplantıya tepki gösteren bir açıklama yaptı.

BM Komutanlığının feshine yönelik davetlerin tekrarlandığı açıklamada, toplantının “Kore Yarımadası’nda İkinci Kore Savaşı’nın başlatılması için gerekli koşulların oluşturulduğunun kanıtı” olduğu belirtildi.

Açıklamada BM Komutanlığı da “yıllar önce ortadan kaldırılması gereken, ABD öncülüğünde çok uluslu bir savaş aracı” olarak nitelendirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu