Haber

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, BM Genel Sekreterinden tahıl koridoru için harekete geçmesini istedi

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, tahıl koridoruna ilişkin sözlerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in harekete geçmesi gerektiğini belirterek, “BM, genel sekreter düzeyinde çok net ve kararlı bir şekilde çalışmaya başlamadıkça bu koridor güvenli olmayacaktır.” söz konusu.

Zelenskiy, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de İrlanda Başbakanı Leo Varadkar ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Zelenskiy burada yaptığı konuşmada, savaştan kaçan 86 bin Ukraynalıya barınak sağlayan İrlanda halkına teşekkür etti.

Görüşmede dün gece Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları hakkında bilgi verdiğini belirten Zelenskiy, “Dünyada barış isteyen her ülkenin Rus terörünü açık ve net bir şekilde kınaması ve bu saldırganlığın bertaraf edilmesi için ortak çaba göstermesi son derece önemlidir.” dedi.

Zelenskiy, güvenlik ve siyasi etkileşim konularının yanı sıra Ukrayna’yı Rus saldırganlığına karşı savunmada güçlendirebilecek ortak adımları ele aldıklarını belirtti.

Zelenskiy, İrlanda’nın Ukrayna’ya 170 milyon avroyu aşkın takviye güç sağladığını ve bu ülkenin de mayın temizleme sürecinde aktif rol aldığını söyledi.

Birlikte mümkün olan her şeyi yapmalıyız.”

Zelenskiy, “Rusya’nın yeni krizleri kışkırtma, açlığı ve istikrarsızlığı silah olarak kullanma girişimlerine rağmen, küresel gıda pazarının istikrarlı kalmasını sağlamak için mümkün olan her şeyi birlikte yapmalıyız” dedi. söz konusu.

“BM Genel Sekreteri çok net çalışmadığı sürece bu koridor güvenli olmayacak.”

Karadeniz tahıl koridorunun güvenli olması gerektiğine işaret eden Zelenskiy, “Rusya’yı bildiğim kadarıyla bu koridor BM Genel Sekreteri düzeyinde çok net ve kararlı bir şekilde çalışmaya başlamadığı sürece inançlı olmayacaktır. (BM Genel Sekreteri)’nin güçlü sözlerinin yanı sıra pratik adımlara da ihtiyacımız var.” Şimdi bunu görmedik” dedi.

Ukrayna’nın Türkiye ile farklı seviyelerde çalıştığını ifade eden Zelenskiy, “Bu koridorda nasıl davranacağımızı, güvenliği nasıl sağlayacağımızı Türkiye Cumhurbaşkanı ile konuşabiliriz. Burada farklı boyutlar var. Bireysel konvoy konusunu gündeme getirdik. Bunların sadece Türkiye ile değil diğer ortaklarımızla da tartışılması gerekiyor. Ben konuyu görüşeceğim.” ifadesini kullandı.

Zelenskiy, tahıl girişimini sürdürmek için güvenlik durumuna ilişkin Ukrayna ordusundan yanıt beklediğini belirtti. “BM, Türkiye ve askerler kimsenin yüzde 100 garanti vermediğini söyleyebilir. Ama bu çok kolay bir tavır. Ukrayna için bu bizim desteklemeye hazır olduğumuz bir tavır değil çünkü çalışmak için koridora ihtiyacımız var ve buna hakkımız var.” söz konusu.

İrlanda Başbakanı Varadkar da İrlanda’nın Ukrayna’ya gerektiği kadar yardım edeceğini belirterek, “Ukrayna kazanacak, yeniden inşa edilecek. Ukrayna’ya hedeflerini gerçekleştirmesi ve barış planını hayata geçirmesi için pratik ve diplomatik yardım sağlayacağız.” dedi.

haber-haskoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu