Haber

Çalıştayda binaların depreme karşı güçlendirilmesinin önemi ve önündeki engeller tartışılacak.

Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) tarafından Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın desteğiyle 8 Şubat’ta “Kentsel Dönüşümde Güçlendirmenin Rolü” konulu bir çalıştay düzenlenecek.

DEGÜDER’den yapılan açıklamaya göre, İTÜ Süleyman Demirel Konferans Merkezi’nde gerçekleştirilecek çalıştay, “Yerel Yönetimler ve Güçlendirme” temasıyla gerçekleştirilecek. Etkinlik, depreme eğilimli Türkiye’de güçlendirme risk bahislerinin değerini ve güçlendirmenin önündeki idari ve yasal engellerin kaldırılmasını tartışacak.

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Serdar Cenikli, DEGÜDER Başkanı Sinan Türkkan, Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, İTÜ’den Prof. Alper İlki bir konuşma yapacak.

Finanstan finansa güçlendirmenin tüm boyutlarının ele alınacağı çalıştaya, ilçe belediye başkanları, başkan yardımcıları, yöneticiler, mühendisler, İBB’nin ilgili kuruluşlarının yetkilileri, bölge müdürleri ve kamu kurumlarının temsilcileri, mühendislik ve müşavirlik firmaları, STK’lar ve firma temsilcileri katılacak. kanun.

“Deprem konusunda farkındalık yaratmak için çalışıyoruz”

Açıklamada konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan, arazilerinin neredeyse tamamına yakınında bulunan Türkiye’de her türlü tesis, bina ve yapının depreme karşı güvenli ve sağlam hale getirilmesinin önemine işaret etti. deprem bölgesini tanıtarak, “Bunun için deprem mühendisliği ve malzeme teknolojilerine ihtiyaç var. Yaygınlaştırılmasını sağlamak ve bu konuda farkındalık yaratmak için çalışıyoruz.” sözünü kullandı.

Türkiye’nin aktif bir deprem kuşağında olduğunu ve olası bir depremde özellikle İstanbul ve çevresinde büyük kayıp ve hasarların olacağının varsayıldığını kaydeden Türkkan, şu ifadeleri kullandı:

“Binalarımızın depreme karşı güvenli hale getirilmesi ve olası hasarların önüne geçilebilmesi için zaman kaybedilmeden idari ve yasal engeller kaldırılmalı ve yapısal güçlendirme süreçleri hızlandırılmalıdır. Bu doğrultuda İstanbul’daki mevcut yapı stoğu dikkate alınarak, belediyeler ve yapısal güçlendirmedeki aksaklıkları analiz ediyoruz.Bu amaçla çalıştayı düzenliyoruz ve tüm paydaşlarımızı seferber etmek istiyoruz.”

haber-hendek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu