Haber

Naci Görür’den Dikkat Çeken ‘Adana’ Paylaşımı: ‘7.5’lik Deprem Üreten Kayma Fayı Kırıldı’

Naci Görür, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde büyük yıkıma uğrayan ve deprem riskiyle karşı karşıya kalan 11 ilden biri olan Adana ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. prof. Görer, “DAF’ın Maraş, Yumurtalık, Osmaniye ve Ceyhan bölgelerinde şubeleri bulunuyor. Maraş ve Gaziantep depremlerinin bu kollara stres aktarmış olabileceği konusunda yönetimleri uyardık.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler 11 ilde büyük yıkıma neden oldu. Adana ile ilgili soruların sorulduğunu söyleyen Görür, Sorgun fayının kırılmadığına dikkat çekerek şu uyarılarda bulundu:

‘Maraş’ta 7,5’lik deprem üreten Sürgü fayı kırıldı ama batı-güneybatı uzantısı olan Sorgun fayı kırılmadı’

‘Arkadaşlar, Adana’ya hep sorulur. Herkes aynı şeyi defalarca soruyor. Korkularınızı anlıyorum ama mümkün olduğunca insanımıza fayda sağlayacak ve onları doğruya yönlendirecek bahislere odaklanalım. Maraş’ta 7,5 şiddetinde sarsıntı üreten Sürgü fayı kırıldı ama onun batı-güneybatı uzantısı olan Sorgun fayı kırılmadı. Bu fay Adana havzasına dallanarak devam eder. DAF’ın Maraş, Yumurtalık, Osmaniye ve Ceyhan bölgelerinde şubeleri bulunmaktadır. Maraş ve Gaziantep depremlerinin bu kollara gerilimi aktarmış olabileceği konusunda yönetimleri uyardık. Amaç, işleri doğru yapmak, yerleşim yerlerimizi darbelere dayanıklı hale getirmek. Bilim durumun ne olduğunu, ne istediğimizi söyler, güzelliğimize neyin gittiğini değil. Lütfen insanları suçlamayalım, onların söylemediklerini söylüyormuş gibi yapmayalım, bunları politize etmeyelim. Deprem konusunda halkımıza ve yöneticilerimize hep birlikte sevgiyle destek olalım.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu